Rok 2025 łączy ze sobą wiele ważnych dat dla naszej malej Ojczyzny.
Kwiecień radośnie rozpoczęliśmy świętowaniem 110. rocznicy urodzin Tadeusza Kantora. Duzy tort, warsztaty, wystawy, występy… Radosny, rodzinny czas.
Maj skłania nas do refleksji i przypomina o innej ważnej dacie. Dnia 9 maja 1915 roku, a wiec 110 lat temu doszło do dramatycznego starcia na wzgórzach Wielopola. Była to brutalna walka na bagnety pomiędzy armiami austro-węgierską i rosyjską, która pochłonęła życie wielu żołnierzy. Bitwa ta była częścią większej ofensywy gorlickiej i zostawiła trwały ślad w pamięci lokalnej społeczności.
(…) Początkiem maja wojska austriackie przełamały front rosyjski pod Gorlicami. Wojska rosyjskie zaczęły się cofać. Próbowały zatrzymać front najpierw na linii Wisłoki- 6-dniowa bitwa, a potem na linii górnej Wielopolki. Tu też kopano rowy strzeleckie przez Wielopole, Glinik i Broniszów. Tu nawet zatrzymał się wielki książę Mikołaj Mikołajewicz. Zamieszkał przez jedna noc w domu doktora Kolasińskiego. Tu rozegrała się jednodniowa krwawa bitwa. Austriackie oddziały szturmowe wyparły Rosjan i zajęły okopy. Artyleria austriacka nie wiedząc o tym, skierowała na te okopy silny ogień. Zginęło wtedy wielu ich własnych żołnierzy. W dniu 10 maja 1915 roku wojska rosyjskie wycofały się. Wkraczające znów wojska austriackie rozpoczęły pobór mężczyzn do wojska od 18 do 50 roku życia. W Wielopolu pozostali starcy, kobiety i dzieci. Za mężów w wojsku lub poległych na wojnie, kobiety dostawały zasiłek wysokości od 1 do 3 koron dziennie.
Fragment: ,,Wielopolszczyzna. Szkice z dziejów” red. W. Tabasz, Wielopole 1991r, str.110.
Na I cmentarzu w Wielopolu Skrzyńskim znajduje się odnowiona kwatera wojenna. Dwa lata temu 9 maja 2023 roku uroczyście upamiętniliśmy bitwę z 1915 r. i żołnierzy, którzy stracili w niej życie. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz wojewódzkich i naszego samorządu, dyrektorzy szkół podstawowych wraz z gronem pedagogicznym, kierownicy gminnych jednostek organizacyjnych, pracownicy urzędu gminy, Związek Strzelecki „Strzelec”, Orlęta działające przy Szkole Podstawowej im. Sybiraków w Nawsiu, a także uczniowie Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Marii Kantora w Wielopolu Skrzyńskim opiekujący się Cmentarzem Wojennym. Zapaliliśmy znicze, złożyliśmy kwiaty a ks. Mariusz Siniak proboszcz naszej parafii odmówił modlitwę za poległych. Uroczystość na cmentarzu poprowadził Pan Robert Pieczonka a o historii jego renowacji opowiedział Wójt Gminy Pan Marek Tęczar.



