Wyczekiwana premiera filmu animowanego „Dzieciństwo”!
,,Tadeusz Kantor tworzył teatr śmierci, ale opowiadał o życiu, opowiadał również o dzieciństwie. Jego ulubioną czy też tezą tą, która pojawia się w jego spektaklach jest cytat z Powrotu Odysa Wyspiańskiego : „Nikt żywy w kraj młodości raz drugi nie wraca”! Dzisiaj mamy 110. rocznicę urodzin a jednocześnie powrót do tej młodości! Ten film doskonale to egzemplifikuje”
Lech Stangret, Prezes Fundacji im. Tadeusza Kantora
***
,,Wielka rzecz – 8 minut – ale wydaje się, że pokazuje wszystko to, co najważniejsze, o czym pamiętać powinniśmy myśląc o Wielopolu i o Kantorze”
Natalia Zarzecka, Dyrektor Cricoteki
***
,,Dziękuje autorom filmu za 8 minut wzruszenia. Wzruszenia tak silnego jak silnie Kantor w swoich spektaklach wzruszał, nawiązując do swojego dzieciństwa, zapamiętując różne postacie”
Małgorzata Paluch – Cybulska, Kierownik Archiwum i Muzeum Cricoteki
***
,,Pracowaliśmy tutaj ponad tydzień, było bardzo mało czasu, a udało nam się zrobić ponad 8 minut animowanego filmu. Robiliśmy 12 klatek na sekundę. To jest 12 ujęć na 1 sekundę filmu! wychodzi nam kilka tysięcy zdjęć”
Dominika Kicińska, reżyserka animacji „Dzieciństwo”
***
Takie słowa jak wyżej padły po premierze…
Pełna sala i owacje na stojąco…poruszający film z piękną muzyką i klimatycznymi zdjęciami… film, który powstał z okazji 110 rocznicy urodzin Tadeusza Kantora i długo wyczekiwana premiera zaplanowana na 6 kwietnia 2025 r.
***
W Kantorówce prezentujemy wystawę scenografii i lalek z filmu „Dzieciństwo”.
Pojawiły się postaci Tadeusza i Zosi, matki – Heleny Kantor i ojca Mariana Kantora, wuja księdza Józefa Radoniewicza, rabina a także inni bohaterowie animacji.
Zwiedzający odnajdą w pięknej scenografii znajome miejsca, w których rozgrywała się akcja filmu m.in. wielopolski rynek i pokój dzieciństwa.
W ramach wystawy wyświetlany jest film „Dzieciństwo”.
***
Film będziemy pokazywać w ramach Polska Animacja – Festiwal Animacji, podczas Kantoraliów, w Cricotece (Kraków), w ramach Budy Jarmarcznej (Rzeszów) i wielu jeszcze innych miejscach w Polsce i na świecie.
Zaprosimy też nasze dzieci i młodzież na warsztaty scenograficzne, animacji i wiele ciekawych spotkań i działań twórczych.
***
Krótkometrażowy film animowany „Dzieciństwo” powstał w ramach programu Podkarpacka Kronika Filmowa, finansowanego ze środków budżetu Województwa Podkarpackiego Podkarpackie z okazji 110. rocznicy urodzin Tadeusza Kantora.
Producentem jest Kantorówka Ośrodek Dokumentacji i Historii Regionu Muzeum Tadeusza Kantora w Wielopolu Skrzyńskim, Gminny Ośrodek Kultury i Wypoczynku w Wielopolu Skrzyńskim oraz Gmina Wielopole Skrzyńskie.
Koproducentem Podkarpackie Film Commission, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie.
Partnerzy to Cricoteka, Fundacja im. Tadeusza Kantora / Tadeusz Kantor Foundation, Wydział Sztuk Pięknych / Uniwersytet Rzeszowski, Towarzystw Przyjaciół Ziemi Wielopolskiej im. Tadeusza Mari Kantora w Wielopolu Skrzyńskim.
Dziękujemy GMINIE WIELOPOLE SKRZYŃSKIE i Podkarpackie wszystkim naszym PARTNEROM – bez Waszego wsparcia ten film by nie powstał.
Dziękujemy też Warsztat Terapii Zajęciowej w Wielopolu Skrzyńskim za wykonanie pamiątek z rysunkiem Tadeusza Kantora – rowerkiem -drezynką, która stała się symbolem tej 110 rocznicy urodzin naszego, kochanego Tadeusza. Wręczyliśmy je szanownym gościom m.in. Wojewodzie Podkarpackiej, Marszałkowi Województwa Podkarpackiego, Wójtowi Gminy Wielopole Skrzyńskie, Dyrektorowi Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie i Podkarpackiej Komisji Filmowej, Cricotece, Fundacji im. Tadeusza Kantora i Towarzystwu Przyjaciół Ziemi Wielopolskiej im. Tadeusza Kantora, Wydziałowi Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz reżyserce filmu Dzieciństwo.
***
Przybyli szanowni goście z bliska i daleka, nasi cudowni mieszkańcy i najważniejsi – TWÓRCY animacji „Dzieciństwo” z reżyserką Dominiką Kicińską, autorem muzyki do filmu Maciejem Komosą, byli z nami Oliwia Augustyn, Julia Szczepek, Milena Kicińska, Jakub Pelc, Bartłomiej Tendaj, Szymon Młynarski i Michał Woźny.
Przedstawiciele nauki, kultury i sztuki z naszej Wielopolszczyzny i całego Podkarpacia! Dziękujemy!
Fotografia: Joanna Ruszel












