27 stycznia przypada rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i ośrodka zagłady KL Auschwitz. Na pamiątkę tego wydarzenia Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Od kilku lat Kantorówka upamiętnia ten dzień organizując tematyczne wykłady, spotkania czy wystawy.
W tym roku włączyliśmy się w XVII Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu organizowane przez Uniwersytet Rzeszowski oraz Instytutu Pamięci Narodowej Oddział Rzeszów.
Wielopolską uroczystość oficjalnie rozpoczęliśmy od złożenia kwiatów na Cmentarzu Żydowskim. Modlitwę Kadysz zmówił za zmarłych Szmuel Halpern.
W drugiej części wydarzenia odbył się cykl prelekcji poświęcony społeczności żydowskiej dla mieszkańców i uczniów szkół podstawowych z całej Gminy Wielopole Skrzyńskie.
Z zaciekawieniem wysłuchali wykładu dr hab. Wacława Wierzbieńca prof. UR oraz zagranicznych gości Sally Mizroch, Tomara i Szmuela Halpern, którzy opowiadali o swoich galicyjskich korzeniach. Lokalnym akcentem była prelekcja Marioli Świętoń o wspomnieniach byłych mieszkańców Wielopola.
Nasi goście zwiedzili Kantorówkę, w której usłyszeli o historii dwukulturowego „wiecznego miasteczka”, o życiu codziennym, wątkach żydowskich w sztuce Tadeusza Kantora oraz o losach wielopolskich Żydów podczas II Wojny Światowej.
W uroczystościach uczestniczył Wójt Gminy Wielopole Skrzyńskie Marek Tęczar, Dyrektor GOKiW Dariusz Kawa, Kierownik Kantorówki i Zastępca Dyrektora GOKiW Irena Walat, Kierownik Bibliotek GOKiW Wiesława Śledziona, Magdalena Kowalska z Miejsko-Gminnej Biblioteki w Błażowej, nauczyciele i uczniowie szkół podstawowych Gminy Wielopole Skrzyńskie.
Całość wydarzenia uzupełniała wystawa towarzysząca „Śladami społeczności żydowskiej Wielopola Skrzyńskiego” przygotowana przez Kantorówkę ODiHR Muzeum Tadeusza Kantora.
Oddaliśmy hołd milionom niewinnych ofiar, które straciły życie w jednym z najciemniejszych rozdziałów w historii ludzkości.
Dramat wojny dotknął też mieszkańców Wielopola Skrzyńskiego – wywiezionych do obozu zagłady w Bełżcu i rozstrzelanych przez Niemców na wielopolskim wzgórzu.
Holokaust przypomina nam o ogromnym cierpieniu, jakie niesie ze sobą nienawiść, uprzedzenia i brak tolerancji. Upamiętniając tych, którzy zginęli, czcimy ich pamięć, ale także przypominamy sobie o obowiązku, który ciąży na każdym z nas – obowiązku pamiętania, edukowania i działania na rzecz sprawiedliwości oraz pokoju.
Wspominaliśmy ofiary, ale także oddajemy szacunek tym, którzy mieli odwagę przeciwstawić się złu – Sprawiedliwym wśród Narodów Świata, którzy z narażeniem własnego życia ratowali innych. Ich czyny są światłem nadziei w czasach największej ciemności.
Nasze zadanie na dziś i każdy kolejny dzień to pielęgnowanie tej pamięci. Powtarzając „Nigdy więcej”, nie możemy pozwolić, by te słowa stały się pustą deklaracją. Muszą być naszym zobowiązaniem do walki z nietolerancją i obojętnością, gdziekolwiek się pojawią.
Zapraszamy na opowieść o rodzinie Ulmów z Markowej, która zapłaciła najwyższą cenę za udzielenia schronienia prześladowanym. Już 31 stycznia o godz. 17.00 w Kantorówce odbędzie się wernisaż wystawy „Samarytanie z Markowej” Arkadiusza Andrejkowa (wstęp wolny).
Uroczystości te niech będą momentem refleksji, ale także przypomnieniem, że to od nas zależy, jaką przyszłość stworzymy. Naszym obowiązkiem wobec ofiar i przyszłych pokoleń jest budowanie świata, w którym takie tragedie nie będą miały miejsca.
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie




